Kierujesz zespołem, ale nie wiesz jak motywować pracowników? To coś dla Ciebie

Kierujesz zespołem, ale nie wiesz jak motywować pracowników? To coś dla Ciebie

jak motywować pracowników

Pragniesz, aby Twoja firma rozwijała się jak najlepiej, niestety nie widzisz zaangażowania swoich pracowników? Badania wykazują, że około 30-40% pracowników nie angażuje się w swoją pracę. Jak temu zaradzić? Przedstawię Ci kilka prostych zasad, które pomogą Ci w efektywny sposób zmotywować Twoich pracowników i sprawić, by Twoja firma działa na pełnych obrotach!

                               
Twój pracownik jest leniwy czy niezmotywowany?

Czasami ciężko stwierdzić, czy ktoś jest leniwy, czy brak mu motywacji. Jednak kiedy zatrudniając daną osobę, widzisz jej zaangażowanie i pasję do pracy, a z czasem ten ogień w niej gaśnie, wiedz, że prawdopodobnie to nie ma nic wspólnego z lenistwem. Często to właśnie brak motywacji, przekłada się na to lenistwo. Znam to bardzo dobrze z własnego doświadczenia.

Kilka lat temu, zaczynając pracę w korporacji byłem podekscytowany. Ten stan niestety trwał około pół roku… wtórność projektów, którymi się zajmowałem, powoli zabijała moją duszę i kreatywność. Z osoby w pełni zaangażowanej w swoją pracę, stałem się zombie, które wszystko robiło na odczepne, przeciągając każdą czynność w nieskończoność. Ta praca zaczęła mnie najzwyczajniej w świecie nudzić, o braku satysfakcji nawet nie wspomnę. Właśnie wtedy, ktoś mógłby zarzucić mi lenistwo, jednak to wszystko wynikało z braku motywacji i rozwoju.

Jak sprawdzić czy brakuje mu motywacji?

Pierwszym znakiem może być sytuacja, kiedy widzisz, że Twój topowy pracownik zawala wszystkie terminy, albo osoba, która zawsze wybiegała przed szereg z pomysłami, stała się nieobecna. Takie sytuacje są bardzo powszechne, dlatego starannie powinieneś przyglądać się swoim pracownikom i wyciągać wnioski.

Często pracownicy nie mają odwagi powiedzieć, co im w pracy nie odpowiada i co wpływa na ich brak zaangażowania. Dlatego w moim mniemaniu podstawą w każdej firmie powinno być robienie ankiet (najrzadziej co 6 miesięcy). Dzięki tej anonimowej formie dowiesz się, co Twoim pracownikom w miejscu pracy odpowiada, a co nie. Po przeanalizowaniu ankiety możesz zacząć wdrażać zmiany i ulepszenia w obszary, które tego wymagają. Warto również poznać swoich pracowników, na tyle ile to możliwe, dowiedzieć się o ich pasjach i zainteresowaniach. Pozwoli Ci to zobaczyć pracownika w zupełnie innym wymiarze i zrozumieć, na czym mu zależy w życiu (często podobnymi priorytetami ludzie kierują się w pracy), czy są to pieniądz, rodzina, a może rozwój osobisty? Wiem, że wydawać Ci się to może kuriozalne, ale uwierz mi, czasami najprostsze metody potrafią być najskuteczniejsze. Istnieją również sytuacje, które stricte mogą wpłynąć na motywację Twoich pracowników, kilka z nich znajdziesz poniżej.

twój motywator

blog motywacyjny

 • Zbyt dużo krytyki, zbyt mało pochwał

Jest to bardzo częste zjawisko. Jeżeli będziesz skupiał się tylko na tym, co Twoim pracownikom nie udało się zrobić, a ignorował pozytywne aspekty ich pracy, wpłynie to bezpośrednio na ich motywację. Konstruktywna krytyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła, jednak jeżeli nie będziesz potrafił docenić starań i ciężkiej pracy, w którą Twoi pracownicy wkładają serce każdego dnia, nie oczekuj od nich bycia zmotywowanymi. Na własnym przykładzie wiem, że o wiele lepiej niektórych ludzi motywują pochwały aniżeli krytyka.

 • Brak jasnej ścieżki kariery

Jeżeli nie dajesz swoim pracownikom możliwości na rozwój, nie dziw się, że mogą być zdemotywowani. Chęć rozwoju jest bardzo naturalną cechą, brak możliwości szkolenia się i poszerzania horyzontów, może prowadzić do chęci znalezienia nowego miejsca pracy, które taki warunki zapewnia.

 • Brak przejrzystego podziału obowiązków

Przez to w pracy panuje chaos, pracownik nie wie czego się od niego oczekuje, oraz w jaki sposób ze swoich zadań będzie rozliczany. Jasny podział obowiązków jest podstawą odpowiedniego prosperowania firmy. Kiedy wymagasz od pracowników projektów, które nie zostały im zlecone, w łatwy sposób możesz doprowadzić ich do frustracji i wpłynąć negatywnie na ich motywację.

 • Za dużo pracy i za mało ludzi

Kiedy Twoi pracownicy są przygniatani obowiązkami i nie mają czasu nawet na wzięcie oddechu między projektami, jest to znak, że powinieneś zatrudnić więcej ludzi. Jesteśmy tylko ludźmi i nawet pracoholicy w pewnym momencie mogą mieć dość. Twoi pracownicy mogą czuć się zestresowani i przemęczeni, co w późniejszy okresie wpłynie na efektywność ich pracy. Uwierz mi, jeżeli pragniesz, aby powierzone przez Ciebie zadania były wykonane dobrze, lepiej jest zainwestować w większą ilość pracowników.

 • Faworyzowanie pracowników

Nie ma nic gorszego niż nierówne traktowanie pracowników. Złotą zasadą jest docenianie zasług wszystkich osób biorących udział w projekcie. Jeżeli będziesz faworyzował tylko część z nich, możesz być pewny, że odbije się to na motywacji Twojego zespołu oraz atmosferze w pracy.

Jak myśleć pozytywnie

pozytywne myślenie

No to jak motywować pracowników?

Kiedy już dowiesz się, gdzie leży problem możesz zastosować kilka technik, które pomogą Ci zmotywować Twoich pracowników.

 • Wprowadź system motywacyjny

Zapewni to korzyści nie tylko pracownikom, ale również pracodawcom – czyli Tobie. Dzięki systemowi motywacyjnemu zwiększy się zaangażowanie Twoich pracowników w wykonywaną przez nich pracę. Bonusy przyznawane przez pracodawców wpłyną nie tylko na motywację i zmniejszą rotację pracowników, ale również wpłyną pozytywnie na wizerunek firmy. Dlatego, jeżeli wciąż zastanawiasz się jak motywować pracowników zacznij najpierw od tego kroku.

 • Pokaż swoim pracownikom, że im ufasz i doceniasz

Zaufanie jest podstawą wielu relacji międzyludzkich, wpływa również bardzo dobrze na pewność siebie. Jeżeli pracownik będzie wiedział, że ma Twoje wsparcie i zaufanie, pewne jest, że będzie starał się ze wszystkich siła, aby Cię nie rozczarować. To samo dotyczy doceniania ich ciężkiej pracy i starań. Dobre słowo, czy pochwała nic nie kosztuje, a wpływa niezwykle korzystnie na morale i motywacje pracowników oraz ich chęć do pracy.

 • Ustalaj tygodniowe cele

Jeżeli pragniesz, aby Twoi pracownicy byli zmotywowani i do zadań podchodzili z ambicją i zaangażowaniem ustalaj im cotygodniowe cele. Dzięki temu będą wiedzieć, z czego są rozliczani a ich praca będzie przebiegać gładko. Jeżeli uda im się realizować założone cele nie zapominaj o nagradzaniu ich (wcześniej wspomniany system motywacyjny). Nie muszą być to pieniądze, może być to natomiast dodatkowy dzień w puli urlopowej, wolny weekend, albo np. bon zniżkowy – możliwości jest wiele. Wynagradzanie za ciężką pracę zawsze działa motywująco na pracowników.

 • Wprowadź pozytywny nastrój

Na motywację pracowników wpływa wiele czynników, jest to również atmosfera w miejscu pracy. Dbaj o to, żeby w firmie panowały dobre i przyjacielskie wibracje, tak aby Twoi podwładni przychodzili do pracy z dobrym nastawieniem i pozytywnym myśleniem, a nie z niechęcią. Pozytywna energia jest niezwykle ważna i napędza pracowników do działania.

 • Dowiedz się jakie czynności sprawiają pracownikom trudności

Zapytaj swoich pracowników, jakie zadania lubią, a jakich nie lubią wykonywać w pracy, bądź jakie sprawiają im trudności. Dowiedz się, co ich zdaniem mogłoby być zrobione lepiej, inaczej. Respektuj ich osobisty harmonogram i czas prywatny, nie narzucając swoich norm pracy.

 • Stosuj politykę otwartych drzwi

To niesamowite jak zwykłe „proszę”, czy „dziękuję” potrafi działać na podwładnych. Rozmawiaj z nimi w sposób, jaki byś chciał, aby rozmawiano z Tobą. Polityka otwartych drzwi odnosi się również do nowych pomysłów. Spraw, aby Twoi pracownicy nie bali się przedstawiać swoich sugestii. Poczucie tego, że każdy głos ma znaczenie, wpływa pozytywnie na ich pewność siebie oraz pozycję w firmie.

 • Pokaż im szerszą perspektywę

Bardzo ważne jest, aby pracownicy zobaczyli szerszą perspektywę i zrozumieli, że to nad czym teraz pracują znacząco wpłynie na efekt końcowy. Przydzielając im zadania i projekty zadbaj o to, żeby zrozumieli, jak istotną rolę odgrywają w całym procesie. Przekonasz się, że utalentowani pracownicy będą się starali stanąć na wysokości zadania, ba, możliwe nawet, że zapragną prześcignąć Twoje oczekiwania.

Jak widzisz, na brak motywacji pracowników może wpływać wiele czynników, istnieje również wiele sposobów, aby temu zapobiec. Spróbuj czasami postawić się na czyimś miejscu, dzięki temu łatwiej Ci będzie zrozumieć swoich podwładnych i ich potrzeby, w końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Zadaj sobie pytanie, co Cię motywuje do pracy, a może na Twojej liście znajdą się pozycje o których zapomniałem wspomnieć?

pozytywne myślenie

jak zmotywować do działania

 

 nike air max cheap wholesale