Hej … jesteś świadom tego co cię motywuje?

Hej … jesteś świadom tego co cię motywuje?

co Cię motywuje

Często zastanawiam się nad tym, co motywuje ludzi? Co sprawia, że każdego ranka masz siłę wstać i stawić czoło światu i kolejnym wyzwaniom? Czy są to pieniądze, status społeczny, spełnienie zawodowe, rodzina czy może troska o własną przyszłość? Świadomość tego, czego oczekujemy od życia, pracy i samych siebie jest bardzo ważna – dlatego w tym wpisie chciałem poruszyć właśnie ten temat.


Czy czujesz, że czasami brak chęci?

Miewasz takie dni, kiedy zaraz po przebudzeniu chciałbyś po raz kolejny zapaść w długi sen i obudzić się w „lepszym świecie”. Wydaje Ci się, że wszystko, co robisz jest bez sensu i nie ma znaczenia. Tracisz wiarę w siebie i swoje możliwości tylko dlatego, że napotkałeś na swojej drodze kolejne kłody. Nie wiesz już, czy to depresja, czy brak motywacji do życia. Każda próba podjęcia walki kończy się kolejnym fiaskiem. Myślisz sobie „Ile tak można? Pewnie do niczego się nie nadaję”. Popadasz w marazm, nie masz ochoty wstawać z łóżka, chodzić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi. Nawet ulubione czynności przestają Ci sprawiać przyjemność i choć gdzieś w głębi duszy chciałbyś coś zmienić, boisz się kolejnej porażki i rozczarowania.

  • Co powoduje, że jesteś zdemotywowany?

Brak motywacji i chęci może wynikać z wielu czynników. Na własnym przykładzie wybrałem 4, które przez wiele lat przewijały się w moim życiu. Na szczęście udało mi się temu zaradzić, chcesz wiedzieć jak – przeczytaj.

  • Powód #1 Twój cel nie jest Twój

Zwykle dzieje się tak, ponieważ czujesz, że musisz zrobić wrażenie na innych ludziach. Wybierasz więc cel, który nie ma dla ciebie żadnego znaczenia. Znakiem, że cel, który wybrałeś nie jest twoim własnym, jest to, że ciężko jest Ci opisać, dlaczego ważne dla Ciebie jest jego spełnienie. Nie jest on dla Ciebie wystarczająco ważny, czujesz to nie tylko w swoim umyśle, ale i sercu.

  • Powód #2 Kiedy pojawia się problem, uciekasz

Podejmujesz się jakiegoś celu, jednak kiedy na Twojej drodze pojawiają się nawet najmniejsze przeciwności losu, poddajesz się. Uciekasz od komplikacji, zamiast stawić im czoło. Dlaczego? Bo tak jest łatwiej. Sabotujesz własne działania, w głębi duszy wiedząc, że odrobina wysiłku sprawiłaby, że odniósłbyś sukces.

  • Powód  #3 Masz zbyt wysokie wymagania względem siebie

Z łatwością wybierasz cel, który początkowo wzbudza Twoją ekscytację. Z czasem jednak  Twoja wizja, nie pokrywa się z rzeczywistością, co sprawia, że czujesz się rozczarowany i przestaje Ci zależeć na spełnieniu celu. Porównujesz siebie do innych, zaczynasz zastanawiać się, czy obrana przez Ciebie ścieżka jest tą właściwą, wątpisz w siebie i swoje umiejętności. 

blog motywacyjny

co Cię motywuje

Co Cię motywuje?

Często zastanawiałem się, co mnie motywuje do działania. Co powoduje, że każdego ranka wstaję i jestem gotowy stawić czoło kolejnym wyzwaniom? Samoświadomość. Dzięki niej wiesz czego oczekujesz od życia i co wpływa na to, że jesteś zdeterminowany w osiąganiu celów. Pozwala na kształtowanie własnej rzeczywistości i kariery zawodowej. Dlatego teraz Ty odpowiedz sobie na pytanie, co Cię skutecznie motywuje?

Pieniądze? Ten czynnik jest jednym z najczęściej wskazywanych motywatorów. Podnosi standard Twojego życia, daje poczucie stabilizacji oraz możliwości rozwoju i zaspokojenia różnych potrzeb. Choć pieniądze wspaniale działają na wzrost produktywności, jest to proces krótkofalowy. Jakiś czas temu wspomniał o tym dr Paweł Korzyński

 „Każda osoba ma jakieś oczekiwania i gdy osiągnie stan, w którym realizuje podstawowe potrzeby, dodawanie kolejnych setek złotych może zejść na dalszy plan w stosunku do innych czynników motywacji. „

Rozwój? Podnoszenie własnych kwalifikacji i rozwój osobisty to kolejny silny motywator. Dodatkowe certyfikaty, szkolenia, kursy i inwestowanie w siebie zawsze się zwraca. Rozwijanie własnych umiejętności ukierunkowuje Twoją przyszłość oraz sprawia, że stajesz się specjalistom w swoim fachu.

Prestiż? Zwiększenie statusu społecznego, rozpoznawalność i szacunek otoczenia, działa często jak afrodyzjak. Renoma w kwestii pracy to dobre warunki pracy oraz wysoki kapitał ludzki. Dzięki prestiżowi utwierdzasz się w przekonaniu, że jesteś wyjątkowy i nic, nie stoi Ci na drodze do osiągnięcia jeszcze większego sukcesu.

Uznanie? Bycie docenianym jest niezwykle ważne. Sprawia, że czujesz się odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Zwiększa wiarę we własne możliwości, satysfakcjonuje i sprawia, że widzisz sens w swojej pracy. To jak uznanie i komplementy działają w kwestii motywacyjnej, w swojej książce „Payoff: The Hidden Logic That Shapes Our Motivations” opisał behawiorysta prof. Dan Ariely:

 „(…) komplementy są praktycznie za darmo. Szczęśliwsza jest i osoba, która je mówi i ta, która ich słucha, wszyscy na tym korzystają. Tak samo je z wyrazami uznania.

 Jak się zmobilizować do działania?

Nawet najbardziej zmotywowanym ludziom na świecie czasami brak chęci. Jednak krok po kroku, przy odrobinie chęci możesz to zmienić. Wiem, że w tym momencie może wydawać Ci się to niemożliwe, mi też się tak wydawało, w zasadzie wciąż miewam takie dni – nie jesteś w tym sam. Nauczyłem się jednak kilku rzeczy, które pozwalają mi odzyskać motywację, a które mogą przydać się również Tobie.

  • Myśl pozytywnie – kiedy jesteś szczęśliwy, stajesz się bardziej produktywny i kreatywny. Robiąc nawet najmniejsze postępy czerp z tego radość, doceniaj siebie i swoją ciężką pracę. Pamiętaj, że myśląc pozytywnie, przyciągasz do siebie pozytywne doświadczenia i ludzi – ja w to wierzę
  • Nagradzaj się – nagrody zawsze wpływają dobrze na nasze samopoczucie, a kto powiedział, że nie możesz nagradzać sam siebie? Za każdym razem, kiedy uda Ci się ukończyć założony cel spraw sobie prezent, nawet drobiazg sprawi, że poczujesz się lepiej.
  • Opuść poprzeczkę – nie wymagaj od siebie zbyt wiele. To naturalne, że każdy ma gorsze i lepsze dni. Kiedy nie czujesz się na siłach, nie miej do siebie pretensji, że wykonywana przez Ciebie praca nie jest w 100% taka, jak byś chciał.
  • Uwierz w siebie – ciągłe krytykowanie siebie doprowadzi Cię do depresji. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny. Nie obarczaj siebie wszystkimi niepowodzeniami, są rzeczy, na które nawet Ty nie masz wpływu, dlatego nie trać wiary w siebie i w swoje możliwości – nigdy.

Jeżeli nic Cię nie motywuje, a tworząc listę rzeczy, które masz zrobić i tak jej nie przestrzegasz, odpuść. Może to po prostu ten moment w życiu, słabszy dzień, tydzień, miesiąc. Choć czujesz się zdołowany i każdego dnia zadajesz sobie pytanie Jak myśleć pozytywnie, kiedy nic mi nie wychodzi, nie martw się. Przeczekaj ten okres, skup się na rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność, poświęć czas rodzinie i przyjaciołom. Pewnych rzeczy po prostu nie da się przyspieszyć, a zadręczanie siebie i ciągłe myśli, że mógłbyś coś robić lepiej, szybciej i efektywniej wcale Ci nie pomogą. Możliwe, że wtedy kiedy będziesz się tego najmniej spodziewał, Twoja motywacja wróci i to nawet ze zdwojoną siłą. Kończąc swój wywód, wrzucam jeden z moich ulubionych cytatów, tym razem Michaela Jordana:

 „Nic nie jest podawane na tacy – każdy zawsze trafia na jakieś przeszkody po drodze. Kiedy się pojawią, zastanów się jak je pokonać, a nie myśl o tym, że to już koniec drogi.”

co Cię motywuje

blog motywacyjny

 nike air max cheap wholesale